Pirmo reizi atklāj kuģa Titāniks apdrošināšanas dokumentu

Šogad aprit 100 gadi kopš nogrima nu jau pasaules slavu ieguvušais kuģis „Titāniks”, taču tikai tagad RSA Group, kas ir apdrošināšanas sabiedrības Balta mātes kompānija, pirmo reizi plašākai publikai atklāj šī kuģa apdrošināšanas polisi.

Kuģa korpusam un mehānismam vērtība tika noteikta viena miljona mārciņu apmērā. Mūsdienās tas ir gandrīz 66 miljoni mārciņu. RSA Group pārstāvis Ričards Tērners stāsta: „Lai arī miljons britu mārciņu neizklausās kā ļoti liela summa, tomēr tai vajadzēja būt vienai no lielākajām, ja ne vislielākajai, salīdzinot ar citiem tā laika kuģiem. Tas, ka tik daudzi apdrošinātāji tika iesaistīti viena kuģa apdrošināšanā, nozīmēja, ka riski tika sadalīti un „Titānika” bojāeja ietekmēja ļoti lielu skaitu apdrošinātāju.” Vēsturiskās Titānikas polises attēls

Pēc kuģa nogrimšanas britu apdrošināšanas kompānija Royal Insurance, kas šobrīd ir daļa no starptautiskās grupas RSA Group, apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja 4 tūkstošus mārciņu. Mūsdienu naudas vērtībā – 263 tūkstoši mārciņu.

Kuģa īpašnieki „Titāniku” apdrošināja nevis vienā kompānijā, bet izmantoja vairākus simtus dažādu kompāniju. Kopā atlīdzībās tika izmaksāti 150 tūkstoši mārciņu. Katra kompānija nosedza 1 procentu no kuģa kopējās vērtības.

Ir ļoti grūti novērtēt „Titānika” bojāejas atstāto iespaidu uz kuģu apdrošināšanas prēmijām, jo drīz vien sākās Pirmais pasaules karš, tā stāsta R.Tērners. Kara ietekmē tirgū dominēja kara radīto zaudējumu atlīdzības. Taču „Titānika” traģēdija atstāja lielu iespaidu uz kuģniecības attīstību, jo tā nogrimšana atklāja kuģa dizaina vājās vietas, un, būvējot jaunus kuģus, tās tika novērstas.