Izvēlas saņemt OCTA atlīdzību skaidrā naudā

Apdrošināšanas sabiedrības ERGO dati liecina, ka vairāk nekā puse gadījumu klienti OCTA apdrošināšanas atlīdzību vēlas saņemt skaidrā naudā. KASKO apdrošināšanas atlīdzību skaidrā naudā izvēlas saņemt 30 procentos gadījumos.

Skaidrā naudā atlīdzību saņemt visvairāk izvēlas privātpersonas. Juridiskās personas šo iespēju izmanto reti, lielākoties nelielu transportlīdzeklim radītu bojājumu novēršanai.

Apdrošināšanas sabiedrības ERGO eksperti norāda, ka visbiežāk atlīdzību skaidrā naudā izvēlas saņemt par virsbūves skrāpējumiem, detaļu zādzībām.

Ir gadījumi, kad atlīdzību par transportlīdzeklim radītajiem bojājumiem izvēlas saņemt skaidrā naudā, lai atlīdzību izmantot ne tikai spēkrata bojājumu novēršanai, bet arī sadzīviskiem tēriņiem.

Pagājušajā gadā tika veikti grozījumi OCTA likumā un ERGO noteikumi KASKO segmentā paredz, ka gadījumos, ja pēc apdrošināšanas atlīdzības saņemšanas transportlīdzekļa īpašnieks izvēlas veikt transportlīdzekļa remontu autoservisā, tad Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) summu atmaksā tikai pēc īpašnieka iesniegtiem maksājuma veikšanu apliecinošiem dokumentiem, ka šāds remonts patiešām ir veikts un ir veikta PVN samaksa.

Tomēr veiktās likuma izmaiņas OCTA likumā vēl nav motivējušas autoīpašniekus vest savus spēkratus uz remontu servisos. ERGO dati liecina, ka apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai skaidrā naudā ir sezonāla tendence. Visvairāk šādi gadījumi ir tieši ziemas mēnešos. Tas skaidrojams ar to, ka ziemā autovadītāji brauc uzmanīgāk, jo ir apledojums, sniegs. Līdz ar to arī automašīnai radītie bojājumi ir nelieli, kuriem nevajag remontu servisā. Turpretī vasarā negadījumi visbiežāk notiek pārāk liela ātruma dēļ, un ceļu satiksmes negadījumi ir smagāki, bojājumi automašīnām lielāki. Šādu bojājumu novēršanai nepieciešams jau nopietns remonts servisā. Tā skaidro ERGO Transportlīdzekļu, CTA un personu apdrošināšanas departamenta direktors Ivars Vismanis.

Gandrīz vienmēr remontu servisā izvēlas to automašīnu īpašnieki, kuriem ir jaunas vai garantijas laika automašīnas.

Kopumā 90 procentos gadījumos KASKO atlīdzību pieteikumu iemesls ir bojājumi, kas gūti ceļu satiksmes negadījumu rezultātā, nevis, piemēram, auto nozagšanas rezultātā. Apdrošināšanas sabiedrība ERGO ir saskārusies ar gadījumiem, kad vienus un tos pašus transportlīdzeklim radītos bojājumus piesaka vēlreiz, uzdodot tos par jauniem. Ir arī tādi gadījumi, kad iepriekš gūtus transportlīdzekļa bojājumus vēlas novērst, pamatojoties uz KASKO polisi, kas iegādāta tikai pēc notikušā.