Nav OCTA? Transportlīdzekli jāizņem no satiksmes

Lai arī OCTA ir obligāta apdrošināšanas polise, ne reti auto īpašnieki tomēr to neiegādājas. Lai nebūtu tādu situāciju, kad pa ceļu brauc automašīna bez OCTA, Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) ierosina tos transportlīdzekļus, kas ir bez OCTA, izņemt no satiksmes. Šādu automašīnu vadītājiem būtu izvēle vai nu pēc soda noformēšanas nopirkt OCTA vai arī automašīnu evakuēs uz stāvvietu.

LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics stāsta, ka patlaban tie transportlīdzekļi, kuri brauc bez OCTA, pēc apstādināšanas un soda izrakstīšanas atkal turpina ceļu bez OCTA. Par to, ka situācija var būt nopietna, domā tikai pēc tam, kad notikusi avārija. Stengrevics uzskata, ka prevencijas pasākumi jāveic pirms notiek traģēdija.

Pēc Ceļu satiksmes likuma, ja nav OCTA, braukt nedrīkst. Taču Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir teikts, ka par piedalīšanos ceļu satiksmē bez OCTA ir paredzēts naudas sods, neaizliedzot konkrētajam transportlīdzekļa vadītājam turpināt piedalīties ceļu satiksmē pēc soda piemērošanas.

LTAB ar šo ierosinājumu par nepadrošinātu transportlīdzekļu izņemšanu no satiksmes ir vērsies pie atbildīgajām institūcijām. Taču, lai veiktu grozījumus likumos, ir jāveic liels darbs pie noteikumu un to piemērošanas kārtības izstrādes. Kā piemēru var minēt to, ka būtu jādefinē, kā transportlīdzekļa īpašnieku informēs par spēkrata izņemšanu, gadījumos, kad pats nebūs pie stūres. Kā arī būtu jāpadomā par iespēju, ka polisi iegādājas, izmantojot elektroniskos sakaru līdzekļus vai izsaucot apdrošināšanas aģentu.

Statistikas dati liecina, ka neapdrošinātu transportlīdzekļu izraisīto negadījumu sekas bieži vien ir ļoti nopietnas. Parasti, ja nav OCTA, ir arī citi ceļu satiksmes pārkāpumi, autovadītāji brauc reibumā, pārvietojas bez tiesībām, kā arī transportlīdzeklim nav tehniskās apskates. Bieži šādās avārijās cieš līdzbraucēji vai gājēji. Stengrevics stāsta, ka, ja vadītājam nav OCTA un ir izraisīta avārija, tad vadītājs mēģina bēgt no notikumu vietas. „Tādējādi, ņemot par pamatu jau esošo kārtību un likumus, būtu pilnveidojams tiesiskais regulējums, kas paredzētu, gadījumā, ja vadītājam nav iegādāta OCTA, izņemt transportlīdzekli, nepieļaujot tā tālāku dalību ceļu satiksmē līdz apdrošināšanas iegādei,” informē Stengrevics.

Tags: ,