Doties ceļojumā ar ceļojuma apdrošināšanu vai ar EVAK?

evakLikstas ar veselību var gadīties arī atpūtas braucienā uz ārzemēm, tāpēc ir svarīgi būt apdrošinātam, lai cilvēkam būtu pārliecība, ka saņems nepieciešamo aprūpi.

Latvijā iedzīvotāji var saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), kas ir dokuments, kas apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo medicīnisko palīdzību tādā pašā apmērā, kāds tiek nodrošināts attiecīgās valsts iedzīvotājiem. EVAK var saņemt bez maksas.

Taču apdrošināšanas sabiedrības piedāvā arī ceļojuma apdrošināšanu. Kas ir izdevīgāk EVAK vai ceļojumu apdrošināšana? „If Apdrošināšana” pārstāve Iluta Šķipsna stāsta, ka, ja cilvēkam, atrodoties kādā Eiropas valstī , ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, piemēram, akūta apendicīta vai sirds aritmijas dēļ, tad EVAK nodrošina neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko aprūpi. Taču jāatceras, ka, ja sākotnēji vienkāršā diagnoze izvērties nopietnāka un ja nepieciešama transportēšana uz mājām, tad ar EVAK var nepietikt. EVAK neapmaksā pacienta iemaksas un repatriācijas izdevumus.

Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK) apliecina, ka persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Norvēģijas, Lihtenšteinas, Īslandes, Šveices iedzīvotājs un savā valstī ir sociāli apdrošināts. EVAK nepieciešama, ja cilvēks īslaicīgi dodas uz kādu no minētajām valstīm atpūsties, komandējumā, meklēt darbu vai studēt.

Tomēr, ja cilvēks dodas uz Turciju vai arī uz jebkuru slēpošanas kūrortu, tad būtu nepieciešama apdrošināšanas polise. Iluta Šķipsna stāsta, ka Turcijā polise nepieciešama, jo tā nav Eiropas Savienības dalībvalsts, bet daudzi atpūtas kūrorti sadarbojas ar privātajām ārstniecības iestādēm un medicīnisko palīdzību sniedz, neiesaistot valsts ārstniecības iestādes.

Tāpēc visdrošāk būtu, ja cilvēkam ir gan EVAK, gan ceļojumu apdrošināšanas polise. Piemēram, nesen „If Apdrošināšana” apmaksāja transportēšanu uz mājām cilvēkam, kurš bija Skandināvijā komandējumā, neveiksmīgi krita un salauza mugurkaulu. Cilvēkam bija gan EVAK, gan darba devēja ceļojuma apdrošināšana. Sākotnējo palīdzību un mugurkaula operāciju nodrošināja valsts klīnika, bet transportēšanu uz Latviju, kas izmaksāja vairākus tūkstošus latus, sedza ceļojumu apdrošināšana.