Līdz ar pavasara atnākšanu un siltāka laika iestāšanos arvien biežāk cilvēki dodas atpūsties pie dabas. Tomēr jāatceras, ka šis ir laiks, kad mostas ne tikai cilvēku vēlme baudīt atpūtu pie dabas krūts, bet arī dažādi kukaiņi, tajā skaitā, ērces kļūst aktīvākas. Nevienam jau vairs nav noslēpums, ka šie mazie kukainīši pārnēsā bīstamu slimību – ērču encefalītu.
Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) pārstāvji informē, ka jau reģistrēts šogad pirmais gadījums, kad cilvēkam piesūkusies ērce. Par laimi tā nav bijusi inficēta, to apstiprina LIC virusoloģijas laboratorijā veiktā pārbaude. LIC ambulatoro apmeklējumu statistikas dati par pagājušo gadu liecina, ka pērn ambulatori ārstējušies 910 pacienti ar diagnozi – Laima slimība, un 865 pacienti ar diagnozi – ērču encefalīts, kas ir tikai nedaudz mazāk kā 2010. gadā, tomēr ievērojami vairāk kā 2009. un citos iepriekšējos gados.
Kā liecina pieredze, tad ērču aktivitātes periods Latvijā ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām. Tomēr jāņem vērā, ka labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos šo kukaiņu aktivitātes periods var būt garāks.
Mediķi norāda, ka būtiskākais profilakses pasākums, lai izsargātos no ērču encefalīta, ir vakcinācija. Tā īpaši nepieciešama personām, kas regulāri dodas atpūtā vai kuru darbs ir saistīts ar atrašanos mežā vai krūmainā apvidū, kā arī tūristiem, kas apmeklē ērču encefalīta endēmiskos rajonus.
Apdrošināšanas sabiedrības Balta apkopotie dati liecina, ka pēdējā laikā arvien vairāk cilvēku, kuri savās veselības apdrošināšanas polisēs iekļāvuši saslimšanas risku ar ērču encefalītu, izmanto iespēju bez maksas vakcinēties pret šo slimību.
Tā, piemēram, 2011. gada martā iespēju vakcinēties pret ērču encefalītu izmantojuši par 33 % vairāk apdrošināto personu nekā 2010. gada martā. Savukārt pērnā gada aprīlī šis skaits, salīdzinot ar attiecīgo 2010. gada periodu, pieaudzis par 12 %. Ņemot vērā, ka apdrošināto personu skaits ir aptuveni nemainīgs, pozitīvi vērtējams fakts, ka cilvēki arvien biežāk veic profilaktiskus pasākumus, lai rūpētos par savu veselību.
Vita Bočkāne, apdrošināšanas sabiedrības Balta Veselības produkta vadītāja informē, ka „arī šogad janvārī un februārī katru mēnesi vidēji 20 cilvēki, kuriem ir iegādātas veselības apdrošināšanas polises, izmantojuši iespēju sākt vakcināciju pret ērču encefalītu. Tāpēc novērtējam klientu tālredzību un atbildību par savu veselību, laikus domājot par iespējām pasargāt sevi no tādas bīstamas saslimšanas kā ērču encefalīts. Turklāt, ņemot vērā, ka ērču aktivitāte Latvijā parasti sākas aprīlī, marts faktiski ir pēdējais laiks, kad vēl ir iespējams efektīvi veikt vakcināciju.”
Papildus vakcinācijai, lai mazinātu ērču piesūkšanās risku, speciālisti aicina ievērot arī citus piesardzības pasākumus: dodoties pie dabas, ģērbties gaišās drēbēs, lai rāpojošā ērce uz tām būtu viegli saskatāma, bikšu galus salikt zeķēs, izvēlēties apģērbu ar cieši piegulošām aprocēm un apkakli, galvā likt cepuri vai lakatu, lai ērce nepiesūktos galvas ādai. Pārrodoties mājās, ieteicams rūpīgi pārbaudīt ne tikai apģērbu, bet aplūkot arī ķermeni. Tāpat pirms ienešanas mājās nepieciešams kārtīgi apskatīt mežā salasītās puķes un saplūktos zarus.